Az otthonápolási szolgálat alapvető feladata a XX. kerületi lakosok részére a kórházi ágyat kiváltó otthoni szakápolás és egyéb szakirányú terápiás tevékenység biztosítása. A betegek részére a szolgáltatás térítésmentes, a NEAK által finanszírozott. Az ellátáshoz minden esetben a háziorvos elrendelése szükséges. Az otthoni szakápolás körébe tartozó szakirányú terápiás szolgáltatásokat – gyógytorna, fizikoterápia, logopédia – kizárólag szakorvosi javaslatra rendelheti el a háziorvos a törvény által előírt mennyiségben. Munkánk során szorosan együttműködünk a háziorvosokkal és a körzeti ápolókkal. Szükség esetén kapcsolatba lépünk más egészségügyi intézmény szakorvosaival (pl. szakrendelő, kórház).
Az otthonápolási szolgáltatás céljai
- a szakápolási, illetve speciális egészségügyi képzettséget igénylő ellátás elérhetőbbé tétele,
- a beteg otthonában történő szakápolás lehetőségének biztosítása,
- gyógytornász közreműködésével, az otthoni rehabilitáció feltételeinek megteremtése,
- a beteg otthonában végrehajtható fizikoterápiás kezelések biztosítása,
- logopédus segítségével különféle megbetegedések miatti beszéd újratanítása.
A szolgáltatást igénybe vevők köre
A XX. kerület bármelyik pontján lakó (biztosítással rendelkező) számára igénybe vehető.
Szolgáltatást nyújtók
Az ellátást felnőtt szakápolók, ápolók, gyógytornászok, fizioterápiás asszisztensek és logopédus végzi.
Ellátható feladatok
- Szondán át történő tápláláshoz és folyadékfelvételhez kapcsolódó szakápolási tevékenységek végzése és megtanítása.
- A tracheális kanül tisztítása, betét cseréje, a tevékenység tanítása.
- Állandó katéter cseréjéhez vagy rendszeres katéterezéshez, hólyagöblítéshez kapcsolódó szakápolói feladatok.
- Az intravénás folyadék- és elektrolitpótláshoz parenterális gyógyszer beadáshoz kapcsolódó szakápolási feladatok.
- Baleseti és egyéb műtétek utáni szakápolási feladatok és az önellátás korlátozottsága esetén a testi higiéné biztosítása, valamint a mozgás segítése.
- Műtéti területek (nyitott és zárt sebek) ellátása, sztomaterápia és különböző célt szolgáló drének kezelésének szakápolási feladatai, szakmaspecifikus szájápolási tevékenységek műtét után.
- Dekubitálódott területek, fekélyek szakápolási feladatai.
- Betegség következményeként átmenetileg vagy véglegesen kiesett vagy csökkent funkciók helyreállításához, fejlesztéséhez vagy pótlásához kapcsolódó szakápolási feladatok (gyógyászati segédeszközök, protézisek használatának tanítása, mozgás és mozgatás eszközei használatának tanítása, hely- és helyzetváltoztatás segítése).
- Szükség esetén speciális tevékenységek (oscillometria, oxigénterápia, légzésterápia, szívó alkalmazása, gyógylámpák alkalmazása, TENS készülék alkalmazása).
- Tartós fájdalomcsillapítás szakápolási feladatai.
- A beteg állapotától függően beszédterápia, a fizioterápia köréből: gyógytorna, elekroterápia biztosítása.
Gyógytorna
Amennyiben a beteg mozgásának korlátozottsága miatt nem képes a szakrendelőben igénybe venni a kezelést, a beteg lakásán egyéni kezelés formájában történik. Például: különböző agyi történések következményeként kialakult bénulásos állapotok, traumás elváltozások (törések, ficamok), különböző műtétek utáni rehabilitáció (pl.: protézis beültetések), stb.
A járványhelyzetben megnövekedett jelzések miatt a szolgáltatásra hosszabb várólista van, előreláthatólag 6 hét.
Elektroterápia
Amennyiben a beteg mozgásának korlátozottsága miatt nem képes a szakrendelőben igénybe venni a kezelést, a beteg lakásán egyéni kezelés formájában történik. Jelenleg Ultrahang, Ministim és szelektív ingeráram, TENS és TENSEL készülékekkel tudjuk az otthoni kezeléseket biztosítani, melyeket fájdalomcsillapításra, gyulladások csökkentésére és izomerősítésre használunk.
Logopédia
Amennyiben a beteg mozgásának korlátozottsága miatt nem képes a kórházban, szakrendelőben igénybe venni a kezeléseket, a beteg lakásán egyéni kezelés formájában történik a beszédkezelés. Különböző agyi történések, balesetek (koponyasérülés) után a beszéd újratanítása, kommunikáció fejlesztése, artikuláció javítása történik logopédus segítségével.
Igénybejelentés
Az ápolás iránti igényeket telefonon lehet bejelenteni. Ezt megteheti a kérelmező, a hozzátartozó, a háziorvos, illetve kezelőorvos, vagy más olyan személy, aki az ellátott egészségi állapotát olyannak ítéli meg, hogy szakápolásra, vagy szakirányú terápiás szolgáltatásra szorul. Amennyiben a szolgálatnak van szabad kapacitása, akkor a bejelentéstől számított 2 munkanapon belül az ellátást igénylő lakásán, vagy tartózkodási helyén felkeresi a szolgálatvezető vagy az ellátást végző szakember. Szabad kapacitás hiányában a háziorvossal konzultálva a szolgálatvezető döntési kompetenciája a prioritások felállítása. Gyógytorna, fizioterápia esetében a nagy igény és a korlátozott vizitszám miatt általában várakozási időre lehet számítani.